logo

دفتر مرکزی: مشهد - شریعتی 40 ساختمان اداری / تجاری آرتا طبقه دوم واحد 205

دفتر فروش: مشهد - نبش پاستور 18 پلاک 144

ایمیل: info@baharansys.ir

همراه: 0411 004 0936

تلفن: 91014701- 051


بخش کامل مقاله

OPEN AI شرکتی در حوزه هوش مصنوعی

مقالات دیگر


logo

دفتر مرکزی: مشهد - شریعتی 40 ساختمان اداری / تجاری آرتا طبقه دوم واحد 205

دفتر فروش: مشهد - نبش پاستور 18 پلاک 144

ایمیل: info@baharansys.ir

همراه: 0411 004 0936

تلفن: 91014701- 051


open ai شرکتی در حوزه هوش مصنوعی

بشر از گذشته تا امروز همواره به دنبال تحقق رویاهای خود بوده است. یکی از این آرزو ها دستیابی به تکنولوژی است که به وسیله آن ماشین ها و دستگاه هایی ساخته شود که همچون انسان فکر کند، شرایط محیطی را تحلیل کرده و استدلال های منطقی از خود نشان دهد.

هوش مصنوعی همان دانشی است که به وسیله آن ماشین ها و دستگاه هایی ساخته می شود که همانند ذهن انسان توانایی تفکر داشته باشند.

یکی از شرکت های پیشرو در حوزه هوش مصنوعی شرکت OPEN AI است که چند سالی است با پروژه هایی همچون CHAT GPT و DALL-E بر سر زبان ها افتاده. در این مقاله به بررسی هوش مصنوعی و انواع آن خواهیم پرداخت و درباره شرکت OPEN AI و فعالیت های آن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

هوش مصنوعی چیست؟

ذهن انسان توانایی های بسیاری دارد. هر روز محیط و متغیر هایش را مشاهده کرده، الگوها را درک و تحلیل می کند و نسبت به شرایط محیطی تصمیم گیری میکند. خلق ماشین هایی که با این میزان توانایی رویای دیرینه انسان بوده است. اما آیا اختراعاتی با این میزان قدرت امکان پذیر است؟

هوش مصنوعی (artificial intelligence) یا به اختصار AI مجموعه ای بسیار گسترده از علوم کامپیوتر است. محور اصلی این دانش خلق ماشین هایی است که توانایی انجام کارهایی را که معمولا به وسیله انسان انجام می شود و نیاز به هوش انسان دارد.

از اختراع اولین کامپیوتر ها تا امروز هوش مصنوعی وجود داشته است و در هر دوره ای معنایی متفاوت برای این اصطلاح گسترده بیان می شود. با این حال هیچ کدام از این توضیحات نمیتواند اساس هوش مصنوعی را به درستی بیان کند و توسط محققان و دانشمندان این حوزه رد شده است.

بسیاری از افراد امروزه به لطف فیلم هایی با موضوع هوش مصنوعی و آخر الزمان تصور درستی از این دانش گسترده ندارند. بسیاری حتی نمیدانند که هوش مصنوعی جزئی از زندگی روزمره آنها شده است.

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی را بر اساس قابلیت های آن به سه مدل تقسیم بندی کرده اند؛

  • هوش مصنوعی محدود(NARROW AI): دستگاه هایی با این دسته از هوش مصنوعی عملکردی محدود دارند. این دسته از هوش مصنوعی تنها می تواند یک کارکرد مشخص بر اساس داده های شناختی از پیش تعریف شده داشته باشد. هوش مصنوعی مانند دستیار هوشمند siri، ربات های مکالمه گر خدماتی، سیستم های توصیه گر ریکامندر و الگوریتم های گوگل در سئو مثال هایی از هوش مصنوعی هوشمند هستند.
  • هوش مصنوعی عمومی (GENERAL AI): هوش مصنوعی قدرتمندی که می تواند کنش های و رفتار های انسانی را درک کند. ماشین هایی با این نوع هوش مصنوعی توانایی یادگیری دارند و می توانند شرایط را تحلیل کرده و بر این اساس تصمیم گیری کنند.سال ها است که بسیاری از محققان و دانشمندان در تلاش اند که ماشین هایی با این میزان از هوش را تولید کرده و به بازار عرضه کنند. در حال حاظر تعداد محدودی از این اختراعات وجود دارد که به عنوان نمونه های آزمایشگاهی همچنان در حال توسعه هستند. ربات هایی مانند SOPHIA که توانایی تحلیل و پردازش رفتار های انسانی و گفتگو دارند نمونه ای از هوش مصنوعی عمومی هستند.
  • ابر هوش مصنوعی (SUPER AI): نمایی از ذهن انسان با همان نیاز ها و عواطف و حتی عملکردی فراتر از هوش انسان چیزی است که با ابر هوش مصنوعی محقق می شود. در حال حاظر هیچ نمونه ای برای این دسته از هوش مصنوعی ساخته نشده است. بسیاری بر این باورند که ساخت تکنولوژی هایی با ابر هوش مصنوعی باعث انقراض نژاد بشر خواهد شد.
مطالب مرتبط  زبان برنامه نویسی Go و کاربرد های آن

open ai

OPEN AIچیست؟

یکی از شرکت هایی که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت میکند و چند سالی است که با پروژه های هوش مصنوعی شناخته شده شرکت open ai است. این شرکت که به عنوان یک شرکت غیرانتفایی ثبت شده است چند سالی است که یکی از اصلی ترین رقبای شرکت  deepmaind به حساب می آید.

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت شرکت open ai متن باز بودن آن است. در بخشی از اطلاعیه تاسیس در این شرکت آمده است؛ “وجود مؤسسه‌‌ی پژوهشی پیشرویی که بتواند دستیابی به نتایج مفید برای همه را به منافع شخصی خود ترجیح دهد، مهم است.

“ما پژوهشگران را تشویق می‌کنیم تا پروژه‌های خود را چه به‌صورت مقاله یا پست وبلاگ یا کد دردسترس عموم قرار دهند و پتنت‌های ما (در صورت وجود) با کل دنیا به اشتراک گذاشته خواهند شد ” . اگرچه ادعای این شرکت در غیرانتفایی بودن و اشتراک گذاری داده ها به صورت عمومی است اما این موضوع که چقدر از گفته های آنها صادقانه بوده است جای ابهام دارد.

سازمان غیر انتفایی یا ناسود بر به شرکتی گفته می شود که با هدف کسب سود و تجارت تشکیل نمی شوند. به عبارتی دیگر این مدل از شرکت ها سهامدار ندارند. شرکت open ai به صورت اختصاصی بر روی هوش مصنوعی کار میکند. از جمله مشهور ترین پروژه هایی که توسط این شرکت ساخته و به بازار عرضه شده است می توان به Chat gpt، DALL-E، jukebox و… اشاره کرد.

شرکت open ai در 11 سپتامبر 2015 در شهر سانفرانسیسکو ایالات متحده آمریکا به وجود آمد. سم آلتمن و ایلان ماسک که بنیان گذاران این شرکت غیرانتفایی هستند، هدف از راه اندازی این شرکت را توسعه هوش مصنوعی بی ضرر یا دوستانه برای خدمت به بشریت بیان کردند.

مطالب مرتبط  پایتون

در سال 2018 ایلان ماسک از هیئت مدیره این شرکت استعفا داد ولی اظهار داشت که کمک های مالی خود را قطع نخواهد کرد. سال 2019 مایکروسافت 1میلیارد دلار بر روی پروژه open ai lp سرمایه گذاری کرد که همین امر باعث انقلاب سازمانی در این شرکت شد.

 

برخی از محصولات شرکت هوش مصنوعی OPEN AI

  • chat gpt: ربات هوشمند chat gpt یکی از مهم ترین پروژه های شرکت OPEN AI است. این ربات می تواند تقریبا به همه نوع سوال در حوزه های مختلف پاسخ دهد. این ربات که اکنون بزرگ ترین تهدید برای گوگل محسوب می شود اولین برنامه ای است که در کوتاه ترین زمان ممکن توسعه یافته و شناخته شده است.
  • dall-e: ابزاری منحصر به فرد که با استفاده از هوش مصنوعی میتوان متن را به تصویر تبدیل کرد. با استفاده از dall-e خلق محتوای تصویری دچار تحولی عظیم می شود. تنها کافی است چیزی که در ذهن دارید را بیان کنید تا این ابزار تصویرش را بسازد. نسخه پیشرفته DALL-E با عنوان DALL-E 2 در ژانویه سال 2021 منتشر شده است.
  • open ai five: این بات توانست از صفر تا 100 بازی DOTA 2 را یادبگیرد و بسیاری از قهرمانان این بازی را شکست دهد. توانایی یادگیری در این بات و توانایی کسب تجربه مهم ترین نکته در ساخت این هوش مصنوعی بوده است.
  • copilot: دستیار هوش مصنوعی برنامه نویسی که نتنها در روند کد نویسی به برنامه نویسان کمک می کند، بلکه با فهمیدن منطق برنامه ای که نوشته می شود ادامه کدنویسی را انجام می دهد.
  • jukebox: ابزاری که خود آهنگ تولید می کند. این هوش مصنوعی می تواند موسیقی بسازد و حتی متن آهنگ را نیز بنویسد. اگرچه از نظر بسیاری آهنگ هایی که توسط این هوش مصنوعی ساخته می شود موسیقی نیست و نمیتواند مخاطب را جذب کند، با این حال این پیشرفت در دانش هوش مصنوعی را نباید نادیده گرفت.
مطالب مرتبط  نمایشگر دیجیتال ساینیج

در پایان

هوش مصنوعی و ابزار هایی که با این دانش گسترده می توان خلق کرد در حوزه های مختلف باعث سهولت کار انسان ها می شود. هوش مصنوعی در پزشکی احتمال خطا را کاهش داده و می تواند بهترین راه درمان را با تحلیل داده ها ارائه دهد. پزشکان با کمک ربات های جراح می توانند با کم ترین میزان اشتباه و دقت بالا جراحی را انجام دهند.

در کشاورزی با کمک ابزار های هوش مصنوعی می توان محصول را کاشت و در زمان مناسب برداشت کرد، بر اساس الگوهای آب و هوایی تصمیم گیری مناسب نمود و به صورت هوشمند آبیاری را انجام داد. هوش مصنوعی در معماری، حمل و نقل، بحران و… همه و همه از حوزه هایی است که می توان با استفاده از هوش مصنوعی باعث ارتقاء سطح کیفی در عملکرد آنها شد.

برای مشاهده محصولات نرم افزاری شرکت بهاران سیستم کلیک کنید

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

دیدگاه
اسم
Email
وبسایت